Obyvatelia Indie uskutočnili najväčšie nákupy zlata za 15 mesiacov

India zaznamenala tento rok pokles meny o 13%, pričom tamojší akciový trh klesol od rekordných úrovní v auguste až o 7%.
Trh so zlatom v Indii napriek tomu zaznamenáva presne opačný trend.

V auguste bolo importovaných 100 ton zlata, čím sa zdvojnásobil import zlata oproti sledovanému obdobiu. Na konci roka očakávajú, že vo štvrtom kvartáli príde k importu 250 ton zlata, čo by predstavovalo 9% nárast v porovnaní s kvartálom pred rokom. Prílev zlata dosiahol 15 mesačné maximum.

Tento rok zároveň dochádza k zvýšenému nákupu zlata zo strany centrálnych bánk.

Za viac ako desaťročie sa aj indická centrálna banka rozhodla nakúpiť zlato a zvýšiť jeho rezervy. India bola opatrná pri kúpe zlata predovšetkým z dôvodov, že mala negatívnu platobnú bilanciu z okolitým svetom. Preto aj v minulosti uplatňovala dodatočné clá na jeho import. Podľa analytika Nirmala Banka z ETmarkets.com, Centrálne banky kupujú zlato, aby diverzifikovali svoje portfólio, predovšetkým Čína a Rusko prijali dosť agresívny postoj k znižovaniu držby amerických štátnych dlhopisov. Pre nich je nákup zlata jediná cesta ako diverzifikovať svoje rezervy.”

Futures so zlatom vzrástli v Indii od polovice augusta o 6%. Je to aj v súvislosti s prepadom kurzu indickej meny, kedy zlato sa stáva vhodným nástrojom diverzifikácie rizika. Indovia sú známi, že majú pozitívny vzťah ku zlatu. Celkovo 87% domácnosti vlastní zlato a dokonca až 75% domácnosti patriacich medzi 10% najchudobnejších obyvateľov Indie dokázalo si obstarať určité množstvo zlata.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*