Americký deficit vystrelil o 17%, je najvyšší od 2012

Deficit USA oproti minulému roku astronomicky vyletel na úroveň 779 mld. USD. Takúto vysokú úroveň naposledy vykazoval v čase hospodárskej krízy v roku 2012, v čase vrcholiacej recesie. Údaje zverejnilo ministerstvo financií v októbri, nakoľko rozpočtový rok v USA sa končí  30. septembra. Nárast deficitu je v protiklade s rastom ekonomiky. Minister financií Munich zdôraznil, že nárast deficitu nie je primárne spojený s dopadmi daňovej reformy, ale s vyššími výdavkami na armádu.

Medzi najväčšie položky, ktoré zaznamenali nárast vo výdavkoch patria popri výdavkoch na obranu aj náklady na sociálny systém a nárast úrokov na dlh. Minulý rok USA vydali až 522 miliárd USD na splácanie úrokov, čo je 14% zo všetkých rozpočtových výdavkov.
Naposledy USA vykázali prebytok príjmov nad výdavkami v roku 2001. Výbor pre zodpovedný rozpočet upozorňuje, že budúci rok môže deficit dosiahnuť až 1 bilión USD.

Biely dom reagoval na nárast deficitu ako na prechodný jav, ktorý sa podarí vyriešiť nárastom ekonomiky v dôsledku zníženia daní a zvýšenej ekonomickej aktivity. „Prezident si je vedomý skutočností prameniacich z výšky dlhu. Zvýšená ekonomická aktivita prinesie nárast rozpočtových príjmov,“ uviedol Biely dom.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*