Trump obvinil FED, že akciový trh mohol byť vyššie o 25% a viac

Americký president obvinil americkú centrálnu banku FED, že znižovaním množstva tlačených peňazí znemožnila nárastu akciového trhu o “5000 až 10 000 bodov vyššie.”

“Ak by si FED robil svoju práci ako má, čo si nerobí, tak akciový trh by bol vyššie o ďaľších 5 000 až 10 000 bodov,” uviedol Trump na svojom Twitterovom účte v nedeľu. “Kvantitatívne uťahovanie bol zabijakom, FED mal urobiť opak!” ukončil Trump.

Trump už v minulosti uviedol, že ľutuje, že za prezidenta centrálnej banky vymenoval Jeroma Powella, ktorý nahradil Janet Yellen. Ten sa podľa dvoch svedkov na stretnutí Demokratickej strany mal vyjadriť, že “politickým tlakom FED pod jeho vedením neustúpi.”

Ekonomický rast pokračuje

Napriek rastu úrokových mier v ekonomike spôsobené rozhodnutím FEDu zvyšovať kvartálne základnú úrokovú mieru o 0,25%. americká ekonomika neustále rastie. Nárast úrokových mier spomalil určité segmenty hospodárstva, predovšetkým trh s nehnuteľnosťami, ale napriek tomu ekonomika zaznamenáva rast a to pri najnižšej miere nezamestnanosti v modernej ére a to pri inflácii nižšej ako 2%.
Centrálna banka v roku 2018 zvýšila úrokovú mieru celkovo štyrikrát a pohybuje sa v rozsahu 2,25 – 2,5 percent. Medzitým FED vyhlásil, že rast úrokov v budúcnosti bude citlivo vyhodnocovať a nateraz má neutrálny pohľad.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*