Svet hovorí najmä o Amazone, čínska Alibaba pritom je jednotka na trhu vo viacerých oblastiach

Čínska Alibaba Group Holding Ltd. (BABA) sa podľa výsledkov predaja stala minulý rok najväčšou obchodnou sieťou na svete a predbehla americký Wal-Mart Stores Inc. (WMT). ALIBABA je rovnako ako Amazon prítomná vo veľa oblastiach podnikania a vlastní kľúčové firmy v podnikateľskom reťazci, vďaka ktorým dokáže dosahovať najväčšie zisky z činnosti.

ALIBABA v súčasnosti pôsobí vo viac ako 200 krajinách. Alibaba.com je portál, ktorý má primárne spájať podnikateľské subjekty, ktoré niečo vyrábajú a tie, ktoré nakupujú. Alibaba.com je obchodná platforma pre anglicky hovoriacich klientov. Jej čínska verzia je 1688.com, ktorá spája podnikateľov na území Číny. Verzia pre retailových klientov, ktorí nakupujú v malých množstvách, ale hľadajú veľkoobchodné ceny, pôsobí na platforme AliExpress.com

Medzi kľúčové firmy, ktoré vlastní Alibaba patria:

Lazada
Alibaba Group v marci 2018 ohlásila, že za 2 miliardy dolárov odkupuje spoločnosť Lazada Group SA. Rok predtým nadobudla v spoločnosti už 83% potom, čo investovala do nej jednu miliardu dolárov. Lazada je internetový obchod pôsobiaci v šiestich krajinách juhovýchodnej Ázie: Vietnam, Indonézia, Malajzia, Singapúr, Filipíny a Thailand.

South China Morning Post
Alibaba Group získala noviny South China Morning Post, ktorý je na trhu už storočie. Noviny vychádzajú v angličtine a základ majú v Hong Kongu. Akvizícia stála 266 miliónov dolárov a je súčasťou rastu pôsobnosti v médiách a zábavnom biznise.
Majiteľ Jack MA, výkonný riaditeľ Alibaby rovnako hovorí o snahe poopraviť negatívny obraz Číny, ktorý je v západným médiách.

AutoNavi

Alibaba Group nadobudla AutoNavi, teda popredného čínskeho producenta máp a navigačných systémov. Spoločnosť poskytovala pre Googlu navigačné mapové data viac ako desať rokov. Pre spoločnosť Apple poskytuje data na čínsky trh. Jej vlastná mapová aplikácia má viac ako 100 miliónov používateľov.

Alibaba rovnako kontroluje spoločnosť Taobao, čo je čínsky portál podobný Ebay a Amazonu. Vlastní Alipay, čo je platobný system umožňujúci bezpečné platby rovnako ako PayPal. V roku 2014 dokonca svojou veľkosťou a transakciami Paypal preskočila. Alipay spája 65 finančných inštitúcií rovnako ako MasterCard.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*