Kanada sa kvôli USA ocitla v spore s Čínou

Kanada sa ústami ministerky zahraničných vecí Freelandovej v stredu ohradila proti „politizácii“ rozhodovania o vydaní zatknutej finančnej riaditeľky čínskeho technologického gigantu HUAWEI Meng Wanzhou.

Ministerka tak reagovala na slová amerického prezidenta, ktorý sa vyslovil, že by mohol zasiahnuť do prípadu riaditeľky, ktorá bola zadržaná v Kanade na žiadosť Spojených štátov. Finančnú riaditeľku Kanada zadržala vo Vancouveri potom čo ju USA podozrievajú, že napomohla obchádzaniu iránskych sankcií, pričom obžalovaná to poprela. Následne sa v prípade začala angažovať aj Čína.

Freelandová novinárom zároveň oznámila, že v Číne bol zadržaný bývalý kanadský diplomat Michael Kovrig a napriek tomu, že Čína oba prípady nespája, podľa pozorovateľov je spojitosť zrejmá.

Americký prezident Trump v utorok prehlásil, že v prípade, ak to bude dobré pre národnú bezpečnosť alebo to dopomôže k uzavretiu obchodnej dohody s Čínou, je pripravený v danom prípade intervenovať.

Ministerka Freelandova sa ohradila proti tomu, aby bol právny proces dávaný do súvislosti s dosiahnutím iných cieľov. Slová Trumpa zároveň považuje za dobrú príležitosť pre zadržanú riaditeľku, aby vzniesla námietky, čím proces jej vydania môže natiahnuť na niekoľko rokov. Riaditeľka bola medzitým prepustená z väzenia na kauciu.

Ministerstvo spravodlivosti môže odoprieť vyhovieť žiadosti o vydanie v prípade, že sa dokáže, že právna kvalifikácia žiadosti bola urobená za nevhodným účelom.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*