HUAWEI sa viac ako straty trhu obáva o zákaz odoberať čípy z USA

Zatknutie finančnej riaditeľky čínskeho technologického gigantu Huawei Technologies Co. Meng Wanzhou na území Kanady na požiadanie Spojených štátov, vyvolalo diplomatickú krízu medzi Kanadou a Čínou. Spojené štáty následne vydali zákaz telefónnym operátorom používať technologické komponenty spoločnosti Huawei.

Hlavnými odberateľskými trhmi pre Huawei sú Čína vo vyše 50%, rozvojové trhy 25%, ázijsko-pacifická oblasť 12%. Americký kontinent nedosahuje pre Huawei ani 7% podielu na exporte firmy.

Podľa agentúry Bloomberg väčšie škody pre Huawei by predstavovalo, keby prišlo k zákazu dodávať americké komponenty do mobilných zariadení spoločnosti. Čínski výrobcovia sú neustále závislý od určitých kľúčových komponentov, predovšetkým od výrobcov čipov. Broadcom Corp. a Qualcomm Inc. sú dnes strategickí dodávatelia pre Huawei a ZTE. Vyradenie jedného produktu môže podľa Bloombergu “zabiť” celý produkt.

Menší čínsky výrobca ZTE bol v apríli dočasne odstavený od možnosti odoberať americké komponenty a musel zaplatiť 1,4 mld. dolárov pokutu, zmeniť obchodné praktiky a odstaviť určitých ľudí z pozícií. Až po týchto krokoch USA povolili americkej subdodávateľskej sieti so ZTE opäť kooperovať. Očakáva sa, že podobný osud čaká aj HUAWEI, len výška pokuty bude vyššia.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*