Európska centrálna banka ohlásila ukončenie masívneho podporného balíku, ktorým už štyri roky pomocou emisie nových peňazí pomáha EÚ vyhnúť sa recesii. Ukončenie stimulov sa uskutoční napriek tomu, že vznikajú nové systémové riziká spojené s Brexitom a hrozbou vypuknutia svetovej obchodnej vojny.
Prezident ECB Mario Draghi ohlásil ukončenie stimulačného program ku koncu roku. Doposiaľ program stál 2,6 bilióna EUR a vytvoril 9 miliónov pracovných miest. Kritici program poukazujú na nárast zadĺženosti domácnosti, ktorý daný program spôsobil, nakoľko podnecoval spotrebu. Rovnako štáty v deficitoch boli schopné vďaka ECB refinancovať svoje deficity a zadĺženosť pri historicky nízkych úrokoch, čo nevytváralo potrebný tlak na vlády, aby svoje financie dali do poriadku.
Draghi na tlačovej konferencii poukázal na skutočnosť, že podporný balík v podobe emisie nových peňazí bol za posledné roky “jediný ťahúň hospodárskeho rastu” a to z dôvodu, že vlády neprispeli k hospodárskemu rastu prostredníctvom vyšších výdavkov.
Program nákupu dlhopisov sa začal v marci 2015 a mal pomôcť ekonomike preklenúť dlhovú krízu. Podľa Dragiho ECB môže ukončiť stimulačný balík, nakoľko inflácia v Eurozóne je pod dvoma percentami a “ekonomika rastie stabilným tempom.” Napriek tomu pozorovatelia považujú ekonomický rast za nedostatočný, pričom v treťom štvrťroku dosiahol 0,2%.
Ukončením program nákupu dlhopisov ECB nasleduje americkú centrálnu banku FED, ktorá už tri roky graduálne zvyšuje úrokové miery.
Uvoľnená monetárna politika a nízke úrokové miery boli hlavný stimulom pre rast ekonomiky. Krok ECB bude mať za následok, že ľudia uvidia vyšší výnos z úspor, ale zároveň vyššie úroky na hypotékach.
Leave a Reply