Budúci predseda Komisie EÚ za ľudovcov sľubuje zrušenie Nord Stream 2

Manfred Weber prehlásil, že v prípade zvolenia za šéfa Komisie EÚ, zablokuje dostavbu plynovodu severnou trasou, známou ako Nord Stream 2.

Tento projekt pritom je podporovaný nielen Ruskom, ale aj Nemeckom. Weber tento rozpor využil na zdôraznenie, že nie je kandidátom Nemecka, ale EPP. „Som proti tomúto projektu. Je v rozpore so záujmami EÚ. Ako predseda Európskej komisie, využijem všetky dostupné zákony, aby som tento projekt zastavil,“ uviedol pre agentúru Reuters.

Podľa prieskumov verejnej mienky vyplýva, že ľudovci by mali zostať najsilnejšou politickou skupinou v europarlamente aj po májových eurovoľbách, čím šance Webera stať sa predsedom Komisie EÚ sú veľké.

Nord Stream 2 je trasovanie plynovodu popod Baltickým morom, ktorý má za cieľ presmerovať prepravu plynu severnou trasou a mimo Ukrajiny. Projekt má silnú podporu Nemecka a vo vedení projektu sa nachádza aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schroder. Ruská spoločnosť Gazprom znáša polovicu nákladov z 8,2 miliardového projektu, na ktorom sa podieľa celkovo 5 iných európskych spoločností.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*