Čo svetu hrozí z Talianska

Taliansko sa rozhodlo testovať trpezlivosť svetových trhov v otázke zámeru navýšiť na rok 2019 výdavkovú stránku rozpočtu vysoko zadlženej krajiny. Je otázne, či sa Taliansko pri tom dokáže vyhnúť kolízii a či následky nepocíti nielen Európa, ale celý finančný svet.
Taliansko predložilo na rok 2019 rozpočet, ktorý EÚ odmietla schváliť, pričom Taliansko odmietlo v ňom urobiť zmeny. Taliansko je štvrtou najväčšou ekonomikou v Európe a je plne začlenená v globálnom finančnom systéme.

Taliansko zvýšenými výdavkami plánuje dosiahnuť deficit na úrovni 2,4% k HDP. Táto výška je trojnásobne vyššia ako sa pôvodne očakávalo. Zvýšené výdavky a zvýšený deficit len navýši deficit, ktorý je na úrovni 133 percent k HDP a je najvyšší po Grécku zo všetkých európskych krajín.

Napriek odmietnutiu EÚ, Matteo Salvinil predseda strany Liga, prehlásil, že rozpočet “nebude zmenený ani o euro.”
Napätie má už svoje následky. Agentúra Moody´s znížila rating Talianska na najnižšiu úroveň v investičnom pásme. Toto rozhodnutie má výrazne negatívny dopad na banky, nakoľko držia veľký podiel štátneho dlhu, ktorého hodnota sa takto znižuje.
Ekonomický program vlády sa opiera o predpoklad, že účasť v eurozóne tlačí na Taliansko príliš úsporný program a Taliansko potrebuje ekonomiku naštartovať výdavkami. Prostredníctvom sociálnych programov chce štát dostať viac peňazí medzi ľudí, aby sa zvýšili výdavky. Osobitne sa má zvýšenie týkať nezamestnaných a dôchodcov.

Oficiálna pozícia talianskej vlády a koaličných strán je, že Taliansko má zostať v eurozóne,. Napriek tomu konflikt okolo rozpočtu pomáha v popularite oboch strán. Keby sa konali v Taliansku voľby, obe strany by dosiahli až 60% podporu. Salvini definuje európske voľby v máji za voľby budúcej zmeny.

Pozícia Talianska voči EÚ je predovšetkým problém pre samotný Brusel. Taliansko je príliš veľká ekonomika, aby mohla Európska únia Taliansko izolovať a uplatniť voči nemu silný postoj. Taliansko má teraz tri týždne, aby predložilo nový rozpočet. Zároveň EÚ priznala, že Taliansko má právo bojovať so sociálnymi problémami na svojom území. Na druhej strane ak EÚ nedosiahne od Talianska žiadne ústupky, bude narastať nervozita predovšetkým severských krajín s rozpočtovou disciplínou, ktoré dlhodobo kritizujú EÚ, že ohrozuje stabilitu eura práve tým, že sa nerešpektujú pravidlá.

V prípade, že by Taliansko bolo ratingovými agentúrami vyradené z investičného pásma, taliansky bankový sektor by sa dostal na hranu kolapsu. Zníženie ratingu znamená rast úrokov a zároveň pokles bonity talianskeho štátneho dlhu, ktorý je vo vlastníctve bank. Taliansko predstavuje v súčasnosti najväčšiu globálnu výzvu pre financie.

Please follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*