“Talianska vláda nemusí pýtať peniaze od európskych krajín, aby znížila svoj dlh o polovicu,” myslí si to predseda sekcie verejných financií Bundesbanky Karsten Wendorff. Riešením pre Taliansko je podľa neho uvalenie dane vo výške 20% na najbohatšiu časť talianskej spoločnosti.
V skutočnosti by však nešlo o “daň z bohatstva”, ale skôr o povinnosť investovať dané percento majetko do štátnych dlhopisov. Týmto krokom by sa znížila držba dlhopisov zahraničnými subjektami a zároveň by sa zvýšila angažovanosť bohatých Talianov pri refinancovaní štátu. Týmto spôsobom by zároveň vzrástol záujem tejto časti spoločnosti o spôsob, akým štát spravuje verejné financie.
“Namiesto toho, aby talianske dlhopisy kupovali európske štáty a ručili nimi európski daňoví poplatníci, mal by vzniknúť národný fond,. Tento fond by kupoval talianske štátne dlhopisy,” uviedol Dendorff.
V prípade, že by 20% majetku najbohatších rodín muselo byť konvertované do štátnych dlhopisov, polovica štátneho dlhu Talianska by sa dostalo zo zahraničných rúk do domácich.
Bundesbanka uviedla, že Wendorff uviedol vlastný názor a nie oficiálne stanovisko.
Leave a Reply